Język:

Ikona języka polski Ikona języka angielski

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Netia S.A.

Opole. Usłysz melodie z dzieciństwa w stolicy polskiej piosenki

„Nie śpiewaj” - strofował mnie Maciej, gdy podczas podróży wznosiłam się na wyżyny swojego talentu wokalnego. Dopiero gdy w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu odsłuchałam nagraną przeze mnie wersję „Kołysanki dla nieznajomej” grupy Perfect zrozumiałam, co mój mąż miał na myśli.

W Opolu, do którego można dojechać pociągiem POLREGIO z wielu polskich miast i miasteczek, usłyszeliśmy piosenki z dzieciństwa i czasu wczesnej młodości. Ja skupiłam się na hitach Majki Jeżowskiej, żeby potem przejść kolejno do Kasi Kowalskiej i Anity Lipnickiej, podczas gdy Maciej przysłuchiwał się archiwalnej płycie Paktofoniki. W Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu muzyka rozbrzmiewa na okrągło. To tam, w wielkim amfiteatrze, już od dziesięcioleci odbywa się muzyczny spektakl – Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Kto jednak nie dojedzie na festiwal, ten zaspokoi głód muzyki w pełni multimedialnym muzeum. Posłucha tam swoich ulubionych utworów, w kosmicznych kapsułach obejrzy wywiady z ulubionymi artystami, pozna zabawne anegdotki i przekona się, w jakich strojach na scenie występowali popularni wykonawcy. W opolskim muzeum świetnie bawią się nie tylko dorośli, ale też dzieci, które – jak zaobserwowałam – z ogromną radością zakładają sobie słuchawki i klikają w dotykowe ekrany. Oczywiście, aby w efekcie oddać się słuchaniu, bo zmysł słuchu odgrywa w tej części kraju wyjątkową rolę.

W Opolu rozbrzmiewa nie tylko muzyka naszego dzieciństwa i hejnał z wieży opolskiego ratusza. Kiedy zwiedzając miasto, zaciekawieni poszliśmy na Wyspę Bolko, chcąc odpocząć w cieniu drzew roztaczającego się wokół parku, usłyszeliśmy nietypowe odgłosy. Brzmiały jak dźwięk trąby słonia górujący nad przekrzykującymi się małpami. I faktycznie – to był dźwięk trąby słonia przekrzykującego małpy. Za pobliskim płotem znajduje się opolskie ZOO, do którego w niedzielne popołudnia zmierzają opolanie i turyści. Dzieciaki – co zresztą też można było rozpoznać po śmiechach i piskach – były zachwycone.

Opole rozbrzmiewa dźwiękami. Grająca fontanna z pokazami światła i dźwięku na Stawku Barlickiego koło amfiteatru, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, czy Skwer Artystów na Wzgórzu Uniwersyteckim, na którym stoją wyjątkowe pomniki. Pomnik Agnieszki Osieckiej pogrążonej w rozmowie z Wojciechem Młynarskim, a tuż za nimi ożywioną dyskusję prowadzi Kabaret Starszych Panów - to tylko niektóre punkty rozśpiewanego miasta.

Nam było jednak za mało i Maciej postanowił spróbować swoich sił na prawdziwej, spektakularnej scenie. Żeby na niej stanąć, trzeba wyjechać pociągiem POLREGIO z Opola i dotrzeć do Strzelec Opolskich, a dalej autobusem na Górę Św. Anny. Zaplanowanie takiej podróży jest proste dzięki aplikacji e-podróżnik, przez którą można od razu kupić bilet na pociąg POLREGIO i autobus.  To właśnie nieopodal annogórskiego sanktuarium, znaleźliśmy największy w Polsce amfiteatr zbudowany przez Niemców tuż przed II wojną światową. Kiedyś wznosiło się nad nim mauzoleum poświęcone niemieckim bojownikom o wolność, dziś góruje tam olbrzymi 11-metrowy Pomnik Czynu Powstańczego. Gdy Maciej stanął na scenie wkomponowanego w las amfiteatru, nie mógł się powstrzymać i już po chwili wszyscy turyści usłyszeli utwór „I feel good” w jego autorskim wykonaniu.

Na Górze Św. Anny zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę, aby wytężyć słuch. W tle brzmiało donośne bicie dzwonów dochodzące z bazyliki. Potem poszliśmy jeszcze do Rezerwatu Geologicznego, aby zobaczyć ślady wulkanu. Tam dla odmiany panowała wymowna cisza.

Kasia i Maciej Marczewscy
autorzy bloga "Ruszaj w Drogę!"

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

Zazwyczaj namawiamy Was do tego, by wyjść z domu, wsiąść do pociągu i udać się w podróż. W obecnych okolicznościach jest to oczywiście niemożliwe. Nie skupiajmy się jednak na negatywach tej sytuacji. Zachęcamy Was do jak najlepszego wykorzystania czasu kwarantanny, nadrobienia zaległości, zrobienia rzeczy, na które brakuje czasu na co dzień. Zastanówcie się jak często w „normalnym życiu” udaje Wam się wyrwać do teatru czy opery.

Czytaj więcej ›
5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

Aktualna sytuacja epidemiczna zrewolucjonizowała nasz dotychczasowy styl życia. Musieliśmy zmienić wiele zwyczajów, które towarzyszyły nam od zawsze. Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłynęły także na nasze nawyki w trakcie podróżowania. Poniżej przedstawiamy 5 zasad pandemicznego savoir-vivre, które warto stosować w trakcie podróży podczas pandemii i nie tylko.

Czytaj więcej ›