Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Magiczna Lubelszczyzna

Magiczna Lubelszczyzna

Magiczna Lubelszczyzna

Nie brakuje w niej parków krajobrazowych i narodowych, miejsc związanych z historią oraz zabytków wpisanych na listę UNESCO. Ma też sporo do zaoferowania pod względem kulturowym. Graniczy bowiem z Białorusią i z Ukrainą, gdzie stykają się kultury wschodu i zachodu. Lubelszczyzna to też znane wszystkim cebularze czy forszmak. Jeśli chcesz zasmakować więcej, wybierz się w podróż #najlepiejREGIOnalnie i razem z nami sprawdź, czym jeszcze przyciąga turystów lubelskie.

Zamość – Padwa Północy 

Na zwiedzanie miasta dobrze jest poświęcić przynajmniej kilka godzin, by odkryć jego każdy zakątek. Zamość znany jest z potężnych fortyfikacji. Twierdza Zamość zbudowana została w latach 1579-1618. Rozkaz wzniesienia budowli wydał Jan Zamoyski – kanclerz i hetman wielki koronny, dzięki któremu powstało samo miasto. Twierdza prezentuje się niezwykle imponująco, w swojej historii przetrwała aż 5 oblężeń, w tym najazd wojsk Chmielnickiego oraz Szwedów. Aktualnie podziwiać można tylko jeden bastion, pozostałe 6 zlikwidowano na rozkaz cara Aleksandra II po czynnym udziale twierdzy w powstaniu listopadowym. 

 

Do Starego Miasta w Zamościu prowadzi Brama Lwowska zbudowana w stylu manierystycznym. W czasach, gdy umocnienia Zamościa były rozbudowywane, przekształcono ją na więzienie, zabierając też możliwość przejścia, jednakże przywrócono je przed II wojną światową. W Zamościu znaleźć można liczne zabytki architektury świeckiej i sakralnej. Do najciekawszych należy Kościół Rzymskokatolicki pw. Zwiastowania NMP. Ten barokowy kościół Franciszkański w XVII wieku był jedną z największych świątyń w Polsce. W czasie, gdy kraj znajdował się pod zaborami, budynek pełnił rolę magazynu. Po II wojnie światowej mieściła się tu szkoła plastyczna. Po ponownym przejęciu przez franciszkanów, w 1993 roku, wyburzono znajdujące się wewnątrz piętra. 

Obowiązkowym punktem wycieczki po Zamościu jest spacer przez Rynek Wielki, na którym znajduje się ratusz, położony dość nietypowo, bo nie w samym centrum, lecz przy północnej pierzei. Takie umiejscowienie ratusza nie jest przypadkowe. Janowi Zamoyskiemu zależało, by to pałac był najważniejszym budynkiem w mieście. Cechą charakterystyczną ratusza są dwuskrzydłowe, wachlarzowe schody, z których rozciąga się ładny widok na rynek, które dobudowane zostały dopiero w XVIII wieku, podczas gdy prace nad samym ratuszem rozpoczęto już w 1591 roku. W sezonie, podczas spaceru zamojskim rynkiem, w południe usłyszeć można hejnał grany z jego wieży. Każdy żywo zainteresowany historią ratusza, może zajrzeć do otwartych dla turystów podziemi. Rynek w Zamościu znany jest z pięknej zabudowy, znajdują się tutaj barokowe kamieniczki ormiańskie z charakterystycznymi podcieniami. Budynki są bardzo bogato zdobione w attyki, płaskorzeźby oraz ornamenty. 

Zaletą Zamościa jest to, że wszystkie atrakcje położone są w dosyć bliskiej odległości od siebie, dzięki czemu zwiedzając pałac, można przejść od razu do Katedry Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, gdzie w kryptach spoczywają Zamojscy. Po obejrzeniu świątyni udać się można także do Muzeum Broni i Fortyfikacji oraz przejść się przez Park Miejski. 

Podróżując przez lubelskie pociągiem, polecamy skorzystanie z aplikacji POLREGIO. Dzięki niej można nie tylko w każdej chwili sprawdzić dostępne połączenia i godziny odjazdów pociągów, ale też szybko kupić bilet. 

Włodawa – nadbużańska wielokulturowość 

Wielokulturowość Włodawy bierze się z jej geograficznego położenia. Zlokalizowana jest nad Bugiem niedaleko styku granic Polski, Białorusi i Ukrainy. Miasto może poszczycić się bardzo charakterystycznym budynkiem, który uznawany jest za jedyny taki w całym kraju. Mowa o Czworoboku – budowli pochodzącej z późnego baroku, cechującej się sporym dziedzińcem. Niegdyś tętnił on życiem, kwitł tutaj handel oraz znajdowało się sporo rzemieślniczych zakładów. Z racji tego, że Włodawa jest miastem trzech kultur, spotkać tu można sporo budynków sakralnych przynależących do różnych wyznań. Interesującym obiektem jest zespół synagogalny. W Małej i Wielkiej Synagodze dostępne są ekspozycje muzealne. W Synagodze bet midrasz kiedyś znajdowała się z kolei sala modlitewna. 

Najbardziej charakterystycznym miejscem we Włodawie jest trójstyk granic. Styk trzech państw znajduje się na rzece, na której organizowane są także spływy kajakowe. Wielbiciele festiwali oraz folkloru mogą wybrać się do Włodawy latem, a konkretnie w lipcu, kiedy organizowane jest Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem. 

Jeśli macie właśnie urlop i chcielibyście zanurzyć się w tych i pobliskich okolicach regionu w tygodniu, skorzystajcie z REGIOkarnetu POLREGIO, który uprawnia do nieograniczonych podróży na jednym bilecie w czasie trzech dowolnie wybranych dni w ciągu dwóch kolejno następujących po sobie miesięcy. 

Chełm – miasto kredy

Wręcz obowiązkowym punktem wycieczki po Chełmie są Podziemia Kredowe, które stanowią unikat w skali światowej. Chełm już od wieków znany jest z wydobycia kredy, a podziemne korytarze udostępniono dla turystów w latach 70 ubiegłego wieku. Trasa liczy 2 kilometry, można zwiedzać ją z przewodnikiem, by nie zgubić się w labiryncie. Według legend podczas spaceru natknąć się można na Ducha Bielucha, który widnieje również w herbie miasta. Duch ma pilnować ukrytych w podziemiach skarbów. Panuje w tym miejscu o wiele niższa temperatura niż na zewnątrz, bo tylko około 10 stopni na plusie, więc warto zabrać ze sobą odpowiednią odzież. 

Co jeszcze oprócz podziemi zwiedzić można w Chełmie? Będąc tutaj, zajrzyj na górę Chełmską, gdzie 1000 lat temu umiejscowiony był gród obronny. Aktualnie na górze znajduje się późnobarokowa Bazylika Narodzenia NMP. Budynek jest dobrze widoczny z wielu punktów miasta. Góra Chełmska obfituje również w inne, ciekawe budowle, w tym Pałac Biskupów Unickich, Klasztor Bazylianów oraz pomnik Kard. Stefana Wyszyńskiego. Wzniesienie samo w sobie stanowi strefę, z której roztacza się rozległy widok na panoramę miejską. 

Chełm to miasto pełne zabytków sakralnych, wśród których wymienić można Cerkiew św. Jana Teologa, która wzbudza zainteresowanie samym wyglądem z zewnątrz, zaś jej środek zachwyca, dzięki charakterystycznym, cerkiewnym ikonom. Miłośnicy architektury sakralnej odwiedzić mogą także Zespół Reformatów z Sanktuarium św. Antoniego z Padwy oraz zbudowany w latach 1753-1756 zespół Popijarski i Kościół pw. Rozesłania św. Apostołów. 

Na Chełmskiej starówce znajdują się punkty o dużej wartości historycznej. W tym m.in. szczątki Bramy Lubelskiej, średniowieczna studnia, która została odrestaurowana oraz Pomnik Poległych za Ojczyznę. Zainteresowani historią miasta udać się mogą do Muzeum Ziemi Chełmskiej. Obok Państwowej Akademii Nauk Stosowanych podziwiać też można samoloty. W mieście nie brakuje pożydowskich zabytków, synagog, cmentarzy i kamienic. 

Jak zakończyć wycieczkę po Chełmie? Na przykład wizytą w Chełmskim Parku Wodnym uznawanym za jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Obiekt dostosowany jest do każdej grupy wiekowej, od małych dzieci po seniorów. Oprócz sauny, brodzików i basenu sportowego, są w nim także zjeżdżalnie rurowe i tężnia solankowa. 

Po odhaczeniu Chełma pora ruszać dalej. 

Rejowiec – co czeka na Was w rodzinnym mieście Mikołaja Reja? 

Rejowiec to niewielkie miasteczko, liczące sobie zaledwie 2 tysiące mieszkańców. Jego nazwa związana jest z wybitnym, polskim artystą Mikołajem Rejem, który dostał przywilej lokacyjny. W centrum miasta ustawiono pamiątkowe popiersie poety. Niedaleko umiejscowiony jest też pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej. Do zwiedzania w Rejowcu polecamy klasycystyczny Pałac Zaleskich, pochodzący z XIX wieku i kościół Michała Archanioła, stanowiący jednocześnie kaplicę cmentarną. 

Szybka wizyta w Parczewie

Najstarszym z zachowanych zabytków w Parczewie jest drewniana dzwonnica wzniesiona w 1675 roku. Miasto słynie również z Bazyliki Mniejszej. Neogotycka świątynia wyróżnia się strzelistymi wieżami, wewnątrz turyści podziwiać mogą polichromiczne zdobienia i witraże. W zbiorach kościoła znajduje się bardzo cenny eksponat, jest to ornat, który wyszyła Elżbieta Habsburska, pierwsza żona Zygmunta Starego. W Parczewie do odwiedzenia jest także średniowieczny rynek, dawny, żydowski dom modlitewny, czyli Bożnica oraz dawna Szkoła Carska. 

Odkryj stolicę województwa lubelskiego!

Lublin ma jedno z najlepiej zachowanych starych miast w kraju. Warto udać się tu na długi spacer i podziwiać zabudowę, która w większości, zachowała swój oryginalny charakter. Wieża Trynitarska, Archikatedra Lubelska, pozostałości po murach miejskich to budowle pamiętające początki istnienia miasta. Na Starym Mieście podziwiać można zabytkowy ratusz, którego bryłę zaprojektował Dominik Merlini, architekt mający na swoim koncie również projekt Warszawskich łazienek. 

Zainteresowani historią Lublina mogą odwiedzić Muzeum Historii Lublina, znajdujące się w bramie Krakowskiej. Wśród najciekawszych budynków sakralnych wymieniana jest przede wszystkim Archikatedra Lubelska, wewnątrz której znajdują się budzące podziw organy i ciekawe zdobienia. 

Przebywając w lubelskim, warto odkryć też jego kulinarne uroki. W kulinarnych smakach Lubelszczyzny da się dopatrzeć nie tylko krajowych tradycji, ale też zapożyczeń z sąsiadujących z województwem Białorusi i Ukrainy. Województwo słynie głównie z cebularzy. Potrawą, która cieszy się popularnością w regionie, jest także forszmak, czyli aromatyczna, gęsta i syta zupa z różnymi rodzajami mięsa. W wielu restauracjach zjeść można także kaczkę po zamojsku oraz biłgorajskie pierogi. Koniecznie ich spróbujcie 😉