Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Najlepsze średniodystansowe szlaki piesze w Polsce, które warto sprawdzić!

Najlepsze długo i średniodystansowe szlaki piesze w Polsce, które warto sprawdzić!

Które średniodystansowe szlaki piesze masz na wyciągnięcie ręki z POLREGIO. Do wielu przepięknych tras dotrzesz bez problemu, nawet jeśli nie masz samochodu. Wystarczy tylko wsiąść do jednego z naszych pociągów i podróżować #najlepiejREGIOnalnie. Sprawdź, która ścieżka jest najbliższej Twojego domu i przygotuj się do wyjścia w góry!

Znaczna część Polski to tereny górskie oraz wyżynne, co POLREGIO wykorzystuje na korzyść turystów. Z nami bez problemu dotrzesz do miast znajdujących się w pobliżu najlepszych średniodystansowych szlaków pieszych w naszym kraju. Większość z nich ma długość 100-200 km. Na ich pokonanie możesz potrzebować całego weekendu, a może nawet kilku dni więcej.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś regularnie wracał na trasę i pokonywał ją partiami. Wszystko zależy od Ciebie, a najważniejsze jest to, by cała ta przygoda przyniosła Ci satysfakcję i zapewniła ogrom wrażeń. Przy okazji będziesz miał też okazję do podziwiania przepięknych widoków, spotykania ludzi, poznawania wyjątkowych miejsc i odkrywania, co dokładnie znaczy #najlepiejREGIOnalnie.

 

1. Główny Szlak Beskidzki - gdzie dojechać pociągiem?


Długie, piesze wędrówki, mają niepowtarzalny klimat. Są prawdziwym wyzwaniem zarówno dla ciała, jak i ducha. Dają czas do rozmyślań, zachwytów nad okolicą, ale i pokonywania własnych słabości. Doskonale nadaje się do tego Główny Szlak Beskidzki, czyli najdłuższa trasa górska w Polsce.


Trudno oczywiście nazwać go średniodystansowym, dlatego nie weźmiemy teraz pod uwagę całej jego długości. Skupmy się „jedynie” na fragmencie od Rabki-Zdrój do Krynicy-Zdrój. Do obu tych miejscowości dojedziesz naszymi pociągami, na które bilety kupisz w wygodnej aplikacji POLREGIO.


Tylko od Ciebie zależy, w którą stronę wolisz wędrować. Do pokonania masz 108 km. Wędrówka bez żadnej przerwy zajęłaby Ci ok. 35 godzin, lepiej więc lepiej podziel przejście na kilka etapów. To idealna propozycja intensywnego, 4-dniowego spaceru, a nawet sposób na spędzenie całego tygodnia. Po drodze miniesz tak kultowe i przepiękne miejsca, jak m.in.:
● Bacówkę na Maciejowej,
● Turbacz,
● wieżę widokową na Lubaniu,
● Schronisko PTTK na Przehybie,
● Chatę Kordowiec,
● Chatę Górską “Cyrla”,
● Czarci Wierch,
● Jaworzynę Krynicką.

 

2. Mały Szlak Beskidzki

Jeśli chcesz na własnych nogach przejść najpiękniejsze trasy piesze w polskich górach, powinien Cię zainteresować Mały Szlak Beskidzki. Jest nieco dłuższy od fragmentu jego potężniejszego brata, który opisaliśmy wyżej. Mierzy blisko 135 km i rozciąga się od Bielska-Białej aż po Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim.

Jak dojechać bez samochodu na początek tego szlaku? Nasze pociągi zawiozą Cię aż do Bielska-Białej, gdzie wyjdziesz na trasę. Jeśli natomiast chcesz zacząć swoją przygodę od innej strony, z POLREGIO dotrzesz do Rabki-Zdrój. Odcinek do schroniska może zatem być pierwszym etapem Twojej podróży.

Podróżując z Bielska-Białej zgodnie z czerwonymi oznaczeniami, będziesz miał okazję zobaczyć po drodze kolejno m.in.:
● Hrobaczą Łąkę,
● Zaporę Porąbka,
● Kiczerę,
● Czarny Groń,
● Łamaną Skałę,
● Przełęcz Władysława Midowicza,
● Chełm,
● Myślenice,
● Śliwnik,
● Schronisko PTTK na Kudłaczach.

 

3. Główny Szlak Sudecki - gdzie dojechać pociągiem?

Zastanawiasz się, gdzie na trekking w Polsce można wybrać się przynajmniej na kilka dni? Doskonale nadaje się do tego Główny Szlak Sudecki albo przynajmniej jakaś jego część. Liczy on ponad 444 km, jego przejście może więc zająć Ci nawet 2-3 tygodnie. Niestety jednak nie każdy może pozwolić sobie na taki urlop. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, by podzielić go na krótsze, średniodystansowe odcinki i pokonywać je oddzielnie.

Wykorzystaj wygodny Bilet turystyczny POLREGIO, aby dotrzeć do Szklarskiej Poręby lub Głuchołaz. Obie te miejscowości leżą na trasie Głównego Szlaku Sudeckiego. Z każdej z nich wyruszyć też możesz w podróż krótszą, a równie urokliwą i fascynującą.

Na weekend idealnie sprawdzi się np. droga ze Szklarskiej Poręby do początku wielkiego szlaku - Świeradowa-Zdroju i z powrotem. To łącznie nieco ponad 50 km, czyli dystans jak najbardziej osiągalny podczas weekendowego wyjazdu. Po drodze za to czeka na Ciebie wiele wspaniałych miejsc, np.:
● Izerskie Garby,
● Rudy Grzbiet,
● Schronisko na Stogu Izerskim.

Piesze szlaki turystyczne potrafią oczarować człowieka. Przekonasz się o tym, wybierając również wizytę na drugim końcu Głównego Szlaku Sudeckiego. Przyjedź do Głuchołaz, a przez weekend zawędruj aż do Prudnika. To niecałe 40 km, nieco bardziej wprawieni piechurzy w 3 dni bez problemu przejdą tę trasę nawet w obie strony pieszo. Po drodze natomiast będziesz miał do pokonania przepiękny Park Krajobrazowy Gór Opawskich. Podążając czerwoną ścieżką, spotkasz na swej drodze:
● Jarnołtówek,
● Górski Dom Turysty “Pod Kopą Biskupią”,
● Zamkową Górę,
● Park Krajobrazowy Góry Opawskie z pomnikiem J. Eichendorffa w Kobylnicy.

 

4. Główny Szlak Karpacki - Rzeszów - Grybów

Który szlak turystyczny jest najdłuższy we wschodniej części kraju? Tu czeka na Ciebie Główny Szlak Karpacki. Mierzy on aż 429 km, ale kolejny raz możesz skorzystać z naszych pociągów, planując przejście tylko części całej trasy. Zależnie od Twoich planów, z POLREGIO dojechać możesz do Rzeszowa, Przemyśla lub miejscowości Medzilaborce na Słowacji. To daje szansę na stworzenie przynajmniej kilku przejść średniodystansowych.

Kapitalnym pomysłem będzie w tym przypadku np. odcinek z Rzeszowa do Przemyśla. To ok. 110 km niezwykle urokliwej drogi, którą pokonają nawet niezbyt wprawieni piechurzy. Teren nie jest zbyt górzysty, a podejścia trudno uznać za strome. Sam niebieski szlak natomiast obfituje we wspaniałe krajobrazy. Spacerując nim, miniesz m.in.:
● Łysą Górę,
● Dynów,
● Hutę Brzyską,
● Krasiczyn,
● Wapielnicę.

Na osoby doceniające długodystansowe szlaki piesze w Polsce czeka także nieco dłuższe rozwiązanie. Mowa o odcinku Przemyśl - Medzilaborce. Ma on nieco ponad 213 km i wiedzie przez samo serce Bieszczad. Co prawda dotarcie na niego ze Słowackiej miejscowości wymaga pokonania dodatkowo około 7-kilometrowego odcinka, w perspektywie całej wyprawy nie powinno być to jednak dla Ciebie większym problemem. Wszelkie trudy i zmęczenie wynagrodzą Ci też przepiękne widoki. Na niebieskiej trasie miniesz m.in.:
● Schronisko w Łupkowie,
● Duże Jasło,
● Rabią Skałę,
● Wielką Rawkę,
● Ustrzyki Górne,
● Wołosate,
● Bukowe Berdo,
● Dwernik,
● Ustrzyki Dolne.

 

5. Szlak Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej

Korzystając z Videomatów POLREGIO szybko i bez stania w kolejce do kas kupisz bilety do Szklarskiej Poręby lub Jeleniej Góry. Tam czekają na Ciebie kolejne średniodystansowe szlaki turystyczne w Polsce. Mowa tym razem o imponującej trasie wiodącej dookoła Kotliny Jeleniogórskiej.

Oficjalnie rozpoczyna się ona i kończy w Szklarskiej Porębie. Spójne jest to z corocznym rajdem turystycznym „Przejście dookoła Kotliny Jeleniogórskiej”. Jest on organizowany przez Grupę Karkonoską GOPR ku pamięci zabranych przez lawinę ratowników w Kotle Małego Stawu w 2005 roku. Podróżując samodzielnie, możesz natomiast rozpocząć swoją wyprawę w dowolnym punkcie, do którego będzie Ci wygodniej dotrzeć.

Droga ma 138 km długości i tworzy pętlę. Podczas swojej wędrówki nią miniesz wiele przepięknych punktów, np.:
● Halę Szrenicką,
● Śnieżkę,
● Skalnik,
● Różankę,
● Przełęcz Widok,
● ”Perłę Zachodu”,
● Zakręt Śmierci,
● Jakuszyce.

Podczas zorganizowanego rajdu uczestnicy mają na pokonanie całej drogi regulaminowe 48 godzin. Jeśli idziesz na wyprawę samodzielnie czy z bliskimi, bez problemu rozłożyć ją możesz nawet na kilka dni. Po drodze znajdziesz nocleg w wielu schroniskach oraz hotelach, rozsianych po całym szlaku.

 

6. Główny Szlak Świętokrzyski

Dotrzyj z POLREGIO do Kielc, aby zyskać okazję do przejścia Głównego Szlaku Świętokrzyskiego im. Edmunda Massalskiego. Rozciąga się on od Kuźniaków, aż do Gołoszyc.  Przez cały czas natomiast musisz podążać za czerwonymi oznaczeniami. Droga ma nieco ponad 95 km, jest to więc najkrótsza, pełna trasa średniodystansowa w całym zestawieniu. Mimo to jednak ona również zasługuje na uwagę, bo zachwyca swoją malowniczością.

Położona w samym sercu Śląska, często bywa niedoceniana. Choć rzeczywiście nie jest zbyt wymagająca pod względem stromych podejść i wysokich szczytów, prowadzi przez przepiękne tereny, takie jak np. Jeleniowski Park Krajobrazowy. Wiedzie m.in. przez:
● Górę Sieniewską,
● Kamień Miedzianogórski,
● Sosnowicę,
● Rodostową,
● Skałę Agaty,
● Szczytniak.

Dla osób, które mają nieco więcej czasu, czerwony szlak biegnie dalej. Dotrzeć nim możesz aż do Wisły. Podróżując jej brzegiem, masz szansę zakończyć swoją wyprawę np. w Sandomierzu, po pokonaniu łącznie ok. 250 km.

 

7. Szlak Trzech Pogórzy

Jeśli dojedziesz pociągiem do Tarnowa lub Rzeszowa, znajdziesz się niedaleko Szlaku Trzech Pogórzy. To trasa prowadząca przez trzy pogórza karpackie:
● Ciężkowickie,
● Strzyżowskie,
● Dynowskie.

Żółty szlak ma długość ok. 130 km, więc idealnie nadaje się na nieco dłuższy urlop. Nie czekają Cię na nim trudne do zdobycia szczyty czy strome zejścia, więc samo nieśpieszne przejście zajmie Ci około 1-1,5 tygodnia. Po drodze natomiast trafisz na wiele interesujących zabytków, związanych z przemysłem naftowym.

Trasa ta nie należy do popularnych wśród turystów. Wynika to głównie z tego, że nie ma na niej zbyt wielu schronisk i hoteli. Podróżowanie nią może więc wiązać się ze spaniem w namiocie lub szukaniem noclegu w pobliskich wioskach. To doskonała okazja do wypoczynku blisko przyrody. Po drodze, wiodącej m.in. przez Park Krajobrazowy Pasma Brzanki, będziesz miał okazję zobaczyć:
● Suchą i Kamieńską Górę,
● Liwocz,
● Wilczą Górę,
● Bardo,
● Dudniacz.

 

Pociągiem w góry, czyli przygodę czas zacząć!

Kochasz długie, piesze wędrówki i chcesz poznać najpiękniejsze, średniodystansowe szlaki turystyczne w Polsce? Wybierz się pociągiem w góry i odkryj, jak wiele nasz kraj ma do zaoferowania piechurom spragnionym przepięknych widoków i prawdziwych wyzwań. Lista tras mierzących ok. 100-200 km jest niezwykle długa, a powyżej przedstawiliśmy tylko część z tych, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Są bardzo zróżnicowane, sprawdzą się więc zarówno w przypadku doświadczonych długodystansowców, jak i u osób organizujących tego typu wyprawę po raz pierwszy. Kupuj więc bilety i podróżuj z nami #najlepiejREGIOnalnie!